Najbardziej podstawowy i popularny pokarm, jakim jest mleko krowie, zawdzięcza swoją unikalną, wysoką wartość odżywczą obecności wielu cennych składników, takich jak białko, tłuszcz, cukier mleczny (laktoza) oraz witaminy i sole mineralne. Szczególnie korzystne są wzajemne, zrównoważone proporcje tych składników. Wśród różnych przetworów otrzymywanych z mleka, mleko spożywcze jest najtańszym źródłem wymienionych składników odżywczych niezbędnych w codziennej diecie zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ze względu na swe walory prozdrowotne mleko i przetwory mleczne stanowią podstawę naszej diety i zajmują wysoką lokatę w piramidzie racjonalnego żywienia. Wartość mleka potwierdził sam Hipokrates, określając je jako najbliższe doskonałości pożywienia człowieka, aczkolwiek mogą wystąpić sytuacje, że nasz organizm okaże się mniej doskonały i w pewnych momentach może wystąpić nietolerancja mleka, a raczej wybranych jego składników. Jednym z nich jest węglowodan, – dwucukier, który nazywa się laktoza.
Węglowodany stanowią jeden z zasadniczych składników diety, a także substratów przemiany wewnątrzkomórkowej. Egzogenne wielocukry i oligocukry przed wchłonięciem z przewodu pokarmowego muszą ulec strawieniu, to znaczy wewnątrzkomórkowej przemianie w jelitach do wchłanialnych jednocukrów. Odpowiednio więc, zaburzenia przemiany wielocukrów mogą dotyczyć ich trawienia lub ich metabolizmu. Każdy z etapów trawienia, wchłaniania lub metabolizmu węglowodanów może ulegać upośledzeniu w wyniku genetycznie uwarunkowanych niedoborów odpowiednich enzymów lub niektórych hormonów i receptorów regulacyjnych, albo też nabytego uszkodzenia ich wytwarzania i działania. Niedobór laktazy jest dość często spotykany, występuje bowiem u około 20% populacji europejskiej.
Zatem, substancje wywołujące nietolerancje pokarmowe to drobne cząsteczki materii występujące w żywności, które organizm rozpoznaje jako obce i dla siebie szkodliwe.
Na przykład organizm z nietolerancją laktozy nie jest zdolny do wytwarzania enzymu zwanego laktazą, czyli nie jest zdolny do właściwego trawienia mleka i jego przetworów.
Laktoza jest to dwucukier występujący w dużych ilościach w nabiale. Przed przyswojeniem i wchłonięciem musi jednak zostać rozłożony przez znajdujący się w jelitach specjalny enzym trawienny – laktazę.
Jej brak lub niedobór w organizmie powoduje, że nienaruszony cukier przechodzi dalej do jelita grubego i dopiero tam podlega fermentacji zapoczątkowanej przez bakterie. Niestety, nie przynosi to organizmowi potrzebnych korzyści, a w dodatku wywołuje przykre dolegliwości, takie jak wzdęcia, wymioty, bóle brzucha, przyspieszona perystaltyka i biegunki.
Szacuje się, że około 5% niemowląt i dzieci oraz około 25 – 35% osób dorosłych cierpi na nietolerancję laktozy i w związku z tym nie może pić mleka krowiego i spożywać zeń przetworów.
Nawet jeśli cierpimy na nietolerancję laktozy, nie musi to oznaczać całkowitego wyrzeczenia się nabiału ponieważ problem dotyczy tylko jednego składnika – laktozy. Zasadniczo nie ma naukowo opracowanych metod leczenia nietolerancji laktozy, jedynie profilaktyka wymagająca przestrzegania odpowiedniej diety. Dlatego właśnie Spółdzielnia Mleczarska Maćkowy opracowała nowatorską recepturę i wprowadziła na rynek tak specjalistyczny i rygorystycznie przebadany produkt jakim jest MILAKT – mleko o obniżonej zawartości laktozy, który spotkał się z szerokim poparciem ze strony instytucji żywieniowych i zdrowotnych.
Korzystne właściwości i walory zdrowotne mleka MILAKT dowodzą iż:
- rozłożony w mleku MILAKT cukier laktoza, powoduje, że spożywać je mogą bez obaw osoby cierpiące na nietolerancję laktozy,
- fakt wprowadzenia na rynek mleka MILAKT można nazwać rewolucyjnym, rozwiązuje ono bowiem poważny problem blisko 37% populacji naszego kraju, która do tej pory nie mogła spożywać mleka i produktów mlecznych – tak ważnych składników odżywczych naszego organizmu,
- posiada Certyfikat Jakości Q,
- rozłożony cukier laktoza nadaje temu mleku wyraźnie słodszy smak od tradycyjnego mleka,
- długi okres przydatności do spożycia zawdzięcza najwyższej jakości surowca, zastosowanej metodzie błyskawicznej sterylizacji, aseptycznemu pakowaniu w sześciowarstwowe kartony.
Badania naukowe wykazały bardzo dobrą akceptację i tolerancję mleka MILAKT o obniżonej zawartości laktozy, przez osoby u których uprzednio występowała nietolerancja ze strony układu pokarmowego. Smaczne mleko o obniżonej zawartości laktozy polecane jest nie tylko osobom z nietolerancją pokarmową, ale również dla wszystkich wielbicieli i smakoszy mleka, ponieważ MILAKT w pełni zachowuje walory odżywcze pełnowartościowego mleka.
Myślę, że trudno jest eksperymentować z własnym organizmem. Jednak spróbuj i oceń sam, czy mleko MILAKT to tak zwany strzał w dziesiątkę!