Wielkanoc – najradośniejsze święto, sygnał zbliżającej się wiosny rozpoczynamy tradycyjnym śniadaniem. Podamy smakowite wędliny, mięsiwa, a ich smak podkreślą żurawiny, borówki, kapary, czy chrzan oraz takie dodatki jak marynowane grzybki, kiełki, ogórki czy papryka. Ale nie może zabraknąć jajek…
Jajka wiosenne w zielonej szacie:
- 4 jajka, po ½ pęczka koperku i szczypiorku, kiełki lucerny-garstka,
- łyżka gęstego jogurtu naturalnego, łyżka musztardy, 2 łyżki majonezu sojowego,
- szczypta soli himalajskiej, pieprzu, czubrycy zielonej, garść rzeżuchy.
Przygotowanie: jajka gotujemy na twardo, studzimy, obieramy, przecinamy na połówki. Wyjmujemy żółtka, rozgniatamy je widelcem, mieszamy z posiekanym koperkiem i szczypiorkiem oraz z jogurtem i musztardą, przyprawiamy do smaku. Zewnętrzną stronę połówek jajka smarujemy majonezem i obtaczamy w posiekanej rzeżusze i kiełkach lucerny (powinny wyglądać, jakby były obłożone mchem). Farsz żółtkowy formujemy w małe kulki i wkładamy w miejsca po żółtkach. Farsz możemy wzbogacić miąższem awokado i sokiem z cytryny.
Jajka w pomidorach:
- 4 jajka gotowane na twardo, 2 łyżki majonezu sojowego lub sosu (2 łyżki jogurtu naturalnego, odrobina musztardy, kilka kropli z cytryny),
- 4 duże pomidory 50g ostrego sera podpuszczkowego, sól himalajska, pieprz, papryka mielona, kiełki (lucerny lub rzeżuchy), szczypiorek, oliwki, łatki migdałowe.
Przygotowanie: jajka należy przekroić na połówki, wyjąć żółtka. Pomidory umyć i przekroić na 1/3 wysokości, wybrać miąższ łyżeczką, żółtka utrzeć widelcem, dodać przetarty miąższ pomidorowy, majonez sojowy lub sos, utarty ser, 2 łyżki posiekanego szczypiorku, przyprawy do smaku, wszystko dokładnie wymieszać. Połówki jajek napełniamy masą, składamy ze sobą i umieszczamy w wydrążonych i lekko posolonych pomidorach. Układamy na półmisku, na kiełkach, dekorujemy natką i płatkami migdałowymi .
Jajka z krewetkami:
- 4 jajka
- 150g krewetek królewskich gotowanych (lub w zalewie)
- pomidory bez skóry – puszka
- czerwona papryka, cebula
- 5 łyżek zielonego groszku
- 3 ząbki czosnku
- kostka bulionu warzywnego
- 4 łyżki oliwy, 2 łyżki natki
- świeży imbir – około 3cm, sos tabasco
- sok z cytryny, sól, pieprz
Przygotowanie: imbir i czosnek obrać i posiekać, rozgrzać oliwę na patelni, dodać imbir z czosnkiem, krewetki i podsmażyć, mieszając 3 minuty. Krewetki wyjąć i odłożyć w ciepłe miejsce. Na tej samej oliwie zeszklić posiekaną cebulką, dodać pomidory łącznie z zalewą, pokrojoną paprykę, pokruszoną kostkę bulionową i dusić około 15 minut. Przed końcem duszenia dodać groszek i krewetki. Doprawić tabasco, solą, pieprzem. W płaskim, szerokim garnku zagotować litr wody z dodatkiem soku cytrynowego. Zmniejszyć ogień i do lekko wrzącej wody ostrożnie zsunąć kolejno wbijane na talerzyk jajka. Jajka gotować na wolnym ogniu przez 4-5 minut, ostrożnie odwracając je łyżką. Na półmisek wyjąć łyżką cedzakową jajka, posypać solą, pieprzem, natką oraz obłożyć nadzieniem krewetkowym.
Jaja w łódeczkach z cykorii:
- 4 jajka na twardo, 4 duże plastry łososia, 2 cykorie, 8 zielonych oliwek,
- marynowana papryka, łyżka posiekanego szczypiorku, gałązki kopru,
- jogurt naturalny „bałkański” light – 4 łyżki, estragon, czubryca zielona,
- tymianek, sól, pieprz.
Przygotowanie: jaja przekroić wzdłuż na połowy, listki cykorii posmarować jogurtem i przyprawić czubrycą, na każdym położyć połówkę jajka, w żółtka wcisnąć po oliwce, plastry łososia przekroić na połowy i owinąć nimi połówki jaj w taki sposób, aby ich całkiem nie zakryć, jogurt wymieszać z przyprawami i ziołami. Na łososiu położyć po łyżce sosu i po małej gałązce sosu. Paprykę pokroić w drobną kostkę, wymieszać ze szczypiorkiem, posypać połówki jaj, udekorować pozostałymi listkami cykorii.
Jajka z pastą z awokado i kiełkami
- 4 jajka, 1 awokado, 1 ogórek konserwowy
- 1 łyżka jogurtu naturalnego, 2 łyżeczki soku z cytryny
- 1 łyżka natki pietruszki, sól, pieprz, czubryca zielona
- kiełki lucerny lub rzeżuchy, kilka orzechów włoskich.
Przygotowanie: jajka ugotować, obrać, przekroić wzdłuż. Wyjąć żółtka, przetrzeć z posiekanym awokado i jogurtem naturalnym, ogórek posiekać, wymieszać z masą, natką, sokiem z cytryny, doprawić do smaku. Pastą wypełnić połówki jajek, a jajka umieścić w „gniazdach” z kiełków.
Proszę podawać z kawałkami orzechów włoskich.
Fregaty na liściach sałaty:
- 4 jajka gotowane, liście sałaty, plasterki sera żółtego, plasterki szynki gotowanej, plasterek łososia, wykałaczki
- kiełki, szczypiorek koperek, paseczki kolorowej papryki
Przygotowanie: jajka przecinamy wzdłuż, układamy na półmisku wyłożonym liśćmi sałaty i kiełkami, z sera żółtego, szynki i łososia wycinamy trójkątne żagle i za pomocą wykałaczek przymocowujemy do jajecznych łódeczek, obkładamy kolorowymi kawałkami papryki.
Jajka – muchomorki na sałacie:
- 4 jajka na twardo, 100g zielonego groszku, 100g kukurydzy,
- 4 małe pomidory, strąk czerwonej papryki, kilka liści zielonej sałaty, sól, pieprz, czubryca zielona,
- jogurt naturalny, odrobina musztardy, sok z cytryny – miksujemy na sos
Przygotowanie: ugotowane jajka przekroić wszerz na pół, paprykę pokroić w paseczki, połączyć z groszkiem i kukurydzą, doprawić do smaku. Pomidory przekroić na połówki, układać na jajkach, tak aby powstały grzybki, udekorować kapelusze kropkami z jogurtu, ustawić na liściach sałaty, obłożyć warzywami i polać sosem.
Jajka z kawiorem:
- 4 jajka na twardo
- ½ słoiczka kawioru
- 2 plastry wędzonego łososia
- 2 łyżki homogenizowanego twarożku
- rzeżucha, koperek, sól, pieprz
Jajka przekroić na pół, na jajkach położyć po odrobinie przyprawionego twarożku, kawałku łososia i po trochę kawioru, ozdobić zieleniną.
Jajka faszerowane szynką
- 4 jajka na twardo, 50g szynki gotowanej, 2 łyżki jogurtu naturalnego (śródziemnomorski light), łyżka posiekanego szczypiorku, ziarenka słonecznika, listki sałaty, paseczki papryki czerwonej.
- Sól, pieprz, czubryca zielona.
Przygotowanie: obieramy jajka i odrobinę ścinamy spody, aby móc je postawić. Odciąć czubki, wyjąć żółtka. Żółtka utrzeć z jogurtem, dodać posiekaną szynkę, szczypiorek, przyprawy i wymieszać. Jajka ustawić pionowo, napełnić farszem i przykryć odciętymi czubkami, obłożyć listkami zielonej sałaty, ozdobić paseczkami papryki czerwonej i posypać uprażonymi ziarenkami słonecznika.
Jajka z farszem łososiowym:
- 4 jajka na twardo
- 100g wędzonego łososia
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- 1 łyżeczka „benecol”
- pomidor
- sól himalajska, biały pieprz, zioła, pietruszka
Przygotowanie: jajka przekroić na pół, wyjąć żółtka. Łososia pokroić w paski. Żółtka utrzeć z „benecolem”, dodać jogurt i łososia, zmiksować na gładką masę. Farsz przyprawić solą, białym pieprzem, ziołami. Pastę nałożyć do białek (można szprycą do masy tortowej – końcówka gwiazdka), ozdobić pokrojonym w paseczki pomidorem i pietruszką.
Jajka z farszem ziołowym:
- 4 jajka na twardo
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- pęczek bazylii, natki pietruszki lub bazylii
- ¼ papryki czerwonej
- sól, biały pieprz, zioła
Jajka przekroić na połówki, wyjąć żółtka. Zielenina – drobno posiekać, żółtka zmiksować z jogurtem i zieleniną. Pastę przyprawić pieprzem, solą, ziołami, wypełnić nią białka (również można użyć szprycę do mas tortowych). Ozdobić pokrojoną w paseczki papryką i zieleniną, jajka ułożyć na liściu sałaty.
Jajka z farszem twarogowo – ziołowym i kaparowymi jabłuszkami
- 4 jajka, 150g twarogu chudego, 2 łyżki jogurtu naturalnego
- po łyżce posiekanego koperku, natki i szczypiorku, 8 kaparowych jabłuszek,
- 1 łyżeczka soku z cytryny, sól, pieprz, czubryca zielona
- 2 łyżeczki czerwonego kawioru do dekoracji.
Przygotowanie: jajka przekroić na połówki, twarożek utrzeć z jogurtem naturalnym, ziołami, przyprawiać do smaku, skropić sokiem z cytryny. Na każdej połówce jajka ułożyć łyżkę kremu twarogowego, udekorować kawiorem, podawać na liściach sałaty, dodać do każdej połówki jabłuszko kaparowe i gałązki kopru.
Jajka z kaparami:
- 4 jajka na twardo, 1 cytryna, sok z cytryny, 2 sztuki anchois, 2 łyżeczki oliwy z oliwek, natka pietruszki, 2 łyżki kaparów, czubryca do smaku.
Przygotowanie: jajka ugotować na twardo, pokroić w grube plastry, cytrynę przekroić na połowę, z jednej wycisną sok, drugą pokroić na plasterki. Pietruszkę posiekać z anchois i kaparami, doprawić sokiem z cytryny i czubrycą, skropić oliwą, wymieszać. Na półmisku wyłożonym sałatą lub listkami świeżego szpinaku układamy plasterki cytryny, na cytrynie układamy plaster jajka, a na nim łyżeczkę masy kaparowej, dekorujemy natką.
Jajka z farszem musztardowym z curry:
- 4 jajka na twardo
- 3 łyżki jogurtu naturalnego
- łyżka musztardy (ostra)
- curry,sól, pieprz, zioła, pietruszka do dekoracji
- żółtka rozetrzeć z musztardą i curry, przyprawić do smaku, wypełnić masą białka, udekorować pietruszka.
Jajka w galarecie
- 3 jajka na twardo
- 300 ml bulionu warzywnego
- 300ml białego wina
- 6 pomidorków koktajlowych
- 5 łyżek zielonego groszku
- ¼ strąka czerwonej papryki
- 2 łyżki posiekanych świeżych ziół (szczypiorek, bazylia, natka)
- 2 dag żelatyny
- 2 łyżki sosu sojowego
Przygotowanie: jajka przekroić na połówki, groszek zblanszować, pomidorki pokroić na ćwiartki, paprykę posiekać. Bulion zagotować i rozpuścić w nim żelatynę. Dodać wino, sos sojowy oraz posiekane zioła (część odłożyć do dekoracji). Tężejącą galaretką pokryć dno i ścianki 6 małych foremek lub miseczek, gdy stężeje , do miseczek nakładamy po połówce jajka, układamy pomidorki, wsypujemy groszek i paprykę, zalewamy galaretą i odstawiamy do lodówki. Po zastygnięciu proszę wyjąć z miseczek, przed podaniem udekorować pomidorkami i ziołami.
Żurek abdykował, ale nie zszedł zupełnie z wielkanocnego stołu, ustąpił tylko honorowego miejsca zupom, które są tradycyjne i smaczne… tylko zostały trochę zapomniane, przywróćmy je do łask…
Żurek z jajkiem
- zakwas na żur – 1 ½ szklanki
- włoszczyzna: marchew, pietruszka, seler, por, listek laurowy
- ziele angielskie, suszony grzybek
- jogurt naturalny, majeranek, sól, pieprz
- 4 jajka
Warzywa zalać 1 ½ litra wody, zagotować, dodać przyprawy, gotować na małym ogniu, gdy warzywa będą miękkie wlać zakwas, zagotować, doprawić, zabielić jogurtem, do każdej porcji dodać jajko podzielone na ćwiartki.
- można ugotować z białą kiełbasą
Żurek z przepiórczymi jajkami
(4 porcje):
- 1 cebula, 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżki mąki, 1 litr wywaru z warzyw
- 100g wędzonej gotowanej szynki
- 2-3 korniszony średnie, sól, pieprz mielony
- 150g jogurtu naturalnego
- 1 łyżka musztardy
- 1 łyżka octu estragonowego
- 8 przepiórczych jaj
- łyżka posiekanych listków estragonu
Przygotowanie: cebulę posiekać i zeszklić na gorącej oliwie. Posypać mąką, przesmażyć i ciągle mieszając dodać bulionu. Doprawić solą, pieprzem, musztardą i octem. Gotować około 15 minut. Szynkę pokroić w cienkie paseczki, ogórki w drobną kostkę. Jaja ugotować na twardo (ok. 6 minut), ostudzić, obrać i przekroić na połowy. Do zupy dodajemy jogurt i doprawiamy do smaku. Podajemy w miseczkach, dodajemy szynkę, ogórki i jajeczka, posypujemy estragonem.
– 1 porcja około 170kcal
Zupa chrzanowa:
- korzeń chrzanu ok. 200g
- 2 szklanki bulionu warzywnego
- 1 szklanka jogurtu naturalnego
- 1 bułka bez skórki lub ugotowany ziemniak
- 1 żółtko, 1 łyżeczka musztardy
- sól, pieprz, zioła do smaku
- 100g wędzonki – chudej
Przygotowanie: chrzan utrzeć, zalać bulionem, gotować 20 min., przetrzeć przez sito, dodać jogurt i startą bułkę lub utartego ziemniaka, gotować kilka minut, aż zupa zgęstnieje, zaprawić żółtkiem utartym z musztardą, przyprawić do smaku.
Wędzonkę pokroić w bardzo drobne paseczki, podsmażyć, dodać do zupy. Udekorować pietruszką.
– porcja 135kcal.
Zupa z brokuł z bazylią
(6-8 porcji):
- brokuły – 1kg
- 4 ząbki czosnku, pęczek szczypiorku
- pęczek świeżej bazylii, pół pęczka zielonego czosnku
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1,5l wywaru z warzyw
- 150g jogurtu naturalnego, sól, pieprz, czubryca.
Przygotowanie: cebulę i 2 ząbki czosnku proszę posiekać, pozostały czosnek należy pokroić w plasterki. Brokuły dzielimy na różyczki, a łodygi kroimy w drobne kawałki. Listki bazylii i zielony czosnek myjemy i osuszamy. Listki siekamy. 1 łyżkę oliwy podgrzewamy w garnku, aby zeszklić na niej cebulę, dodajemy czosnek, brokuły i połowę listków bazylii. Dodajemy wywar i gotujemy ok. 20 minut. Na patelni podsmażamy plasterki czosnku aż zbrązowieją i osączamy z tłuszczu (ręcznikiem papierowym). Zupę miksujemy, dodajemy jogurt i mieszamy. Doprawiamy solą, pieprzem i czubrycą. Zupę podajemy z plasterkami czosnku, bazylią i zielonym czosnkiem.
1 porcja – ok. 120kcal.
Zupa paprykowa
(6 porcji):
- kilograma czerwonej papryki, 1 cebula,
- 2 łyżeczki masła (najlepiej „benecol”, ząbek czosnku,
- 600ml wywaru z warzyw
- 2 łyżki octu, łyżka mielonej, słodkiej papryki
- sól, zmielony czarny pieprz
Przygotowanie: paprykę pokroić w dużą kostkę, cebulę proszę drobno posiekać. W garnku rozgrzewamy masło, na maśle zeszklić cebulę, dodać pokrojoną paprykę i dusimy aż do zmięknięcia. Następnie wycisnąć czosnek i dodać do warzyw, dodać wywar i ocet, wymieszać i gotować około 30 minut.
Zupę doprawiamy do smaku mieloną papryką, solą oraz pieprzem, można też dodać 2 łyżki jogurtu naturalnego. Następnie miksujemy i przecieramy przez sito. Podajemy w filiżankach.
- 1 porcja ok. 150kcal.
Zupa łososiowa
- 40dag filetu łososia bez skóry
- średnia cukinia, kalarepka, cebula, marchew
- mały por (biała część)
- 1 ½ bulionu warzywnego lub rybnego
- 2 łyżki oliwy, 3 ząbki czosnku, sok z cytryny, listek laurowy
- ziele angielskie, tymianek, koperek, sól, pieprz
Przygotowanie: łososia pokroić na porcje, skropić sokiem cytrynowym, oprószyć solą i pieprze, odstawić pod przykryciem do lodówki na 20 min. Cebulę i czosnek obrać, opłukać, posiekać. Por oczyścić, przkroić wzdłuż i pokroić. Marchew i kalarepkę pokroić w kostkę, rozgrzać oliwę, włożyć warzywa, mieszając poddusić 3-4 min. Zalać bulionem, dodać listek laurowy, tymianek, pieprz, ziele ang. Zupę gotować na wolnym ogniu ok. 20min. Cukinie pokroić w półplasterki, dodać do zupy i gotować ok. 5min. Na koniec do zupy dodajemy pokrojonego łososia i gotujemy na małym ogniu jeszcze 5-6 min. Posypać koperkiem.
Zupa krem marchewkowo-pomarańczowy
- 1,5kg marchewki
- 3 cebule, 2 kostki bulionowe
- 6 pomarańczy, szczypta imbiru, sól, pieprz
Przygotowanie: marchewki pokroić w talarki, cebule w krążki, kostki bulionowe rozpuścić w litrze wody. Włożyć do bulionu warzywa, gotować , aż marchew będzie miękka, zupę przestudzić, zmiksować. Obrać jedną pomarańczę, pokroić w cienkie paski, wrzucić do wrzątku, gotować minutę, osączyć, wybrać białe błonki. Z pozostałych pomarańczy wycisnąć sok, wlać do zmiksowanej zupy. Doprawić przyprawami i imbirem. Zupa powinna mieć delikatnie pikantny smak. Przed podaniem zupę podgrzać ale nie gotować. Ozdobić cząstkami pomarańczy i skórką pomarańczową. Można posypać zupę listkami natki i grubo zmielonym pieprzem.
Kolorowe sałatki na wiosenno-wielkanocnym stole:
Brokuły z fetą i migdałami:
Duży brokuł, 80g fety light (żółte opakowanie), 50g migdałów, 3 łyżeczki płatków migdałowych, 2 łyżeczki oliwy z oliwek, czubryca zielona, sok z cytryny – 2 łyżeczki.
Przygotowanie: migdały sparzyć, schłodzić, obrać ze skórek, uprażyć na złoto na suchej patelni razem z płatkami migdałowymi. Brokuł podzielić na różyczki, sparzyć. Fetę pokroić w kostkę, brokuł rozłożyć na półmisku, ułożyć na nim kawałki fety, prażone migdały, skropić oliwą i sokiem z cytryny, posypać płatkami migdałowymi.
Sałatka z pomidorów:
3 pomidory, 50 g świeżego imbiru, 1 cebula, sok z 1 cytryny, ½ łyżeczki soli,
3 łyżeczki oliwy z oliwek, świeże zioła do smaku. Obrany imbir pokroić w cienkie paseczki. Dodać cienko pokrojoną cebulę, sok cytrynowy i sól. Dobrze wymieszać. Pomidory pokroić w plastry, dodać cebulę z imbirem, oliwę, wymieszać. Podawać dobrze schłodzone, prosto z lodówki, do pikantnych dań.
Sałatka pomarańczowa
2 pomarańcze, 15 czarnych oliwek, 3 ząbki czosnku, sól himalajska, czarny pieprz, papryka mielona słodka, 1/3 łyżeczki cynamonu, 1/3 łyżeczki kolendry mielonej, 1 zielona cytryna, 3 łyżeczki oliwy z oliwek, natka pietruszki. Pomarańcze umyć w cieplej wodzie, osuszyć, obrać ze skorki tak, by odciąć również białą błonkę pokrywająca cząstki. Wyciąć nożem cząstki spomiędzy białych błonek i włożyć do salaterki. Ząbki czosnku dokładnie posiekać i dodać do pomarańczy. Dodać sól, pieprz, cynamon, mieloną paprykę i kolender oraz oliwę. Delikatnie wymieszać. Wycisnąć sok z cytryn i skropić nim pomarańcze, dodać oliwki i wymieszać całość. Wstawić do lodówki na 1 godz. Podawać schłodzoną. Przybrać gałązkami natki pietruszki.
Tacka (120 g) różnych kiełków, 4 łyżki kukurydzy i 4 łyżki czerwonej fasoli w zalewie, 1 nieduży ogórek sałatkowy, 2 plastry sera żółtego, ¼ główki kapusty pekińskiej. Sos winegret. Ser i ogórek pokroić w kostkę (kawałek ogórka zostawić do dekoracji). Kukurydzę i fasolę osączyć z zalewy. Kapustę cienko posiekać. Wszystkie składniki wymieszać w misce, polać sosem, odstawić na ok. 1 godzinę. Udekorować cząstkami zielonego ogórka.
Sałatka z czerwonej kapusty:
¼ główki czerwonej kapusty, ½ cebuli, 2 winne jabłka, pietruszka nać, 10 orzechów włoskich, sól, ocet balsamiczny 1/3 łyżki , oliwa 2 łyżeczki, sok z cytryny 2 łyżeczki, cukier trzcinowy – 1 łyżeczka. Kapustę poszatkować bardzo drobno, wygnieść z solą, sokiem z cytryny, dodać posiekaną cebulę, jabłka utarte na grubej tarce. Wymieszać kapustę z jabłkami i cebulą, doprawić oliwą, octem, solą i cukrem. Dodać posiekane orzechy włoskie i natkę.
Ślimaczki z porami:
600g filetów z mintaja, ½ szklanki białego wytrawnego wina, duży por, 2 łyżki oliwy, łyżeczka masła, kilka ziaren czerwonego pieprzu, sól, biały pieprz.
Przygotowanie: por oczyścić, usunąć część białą. Zieloną część rozkroić wzdłuż na pół, włożyć do osolonego wrzątku, obgotować (5 minut). Płaty mintaja umyć, na liściach pora położyć wzdłuż po kawałku ryby, zwinąć ruloniki. Na patelni rozgrzać oliwę, dodać masełko, włożyć ślimaczki, podsmażyć przez 5 minut. Czerwony pieprz utłuc, posypać nim ruloniki. Dodać wino, poddusić 10-15 minut na małym ogniu. Podawać na gorąco. Porcja to około 130kcal.
Sałatka kalifornijska:
1 duże czerwone jabłko, 2 pomarańcze bez pestek, 15 kulek białych winogron bez pestek, 15 kulek czarnych winogron bez pestek, 100 g białej kapusty, 2 łyżki prażonych ziaren słonecznikowych, 2 łyżki szczypiorku, może być inna dostępna zielenina.
Sos:
2 łyżki soku cytrynowego, 1 łyżka oliwy, sól, pieprz. Wszystkie owoce, kapustę i szczypiorek umyć, osączyć z wody. Nie obrane jabłko pokroić na ćwiartki, następnie na plasterki grubości 2-3 mm i zaraz skropić je sokiem cytrynowym, by nie ściemniało. Pomarańcze obrać, podzielić na cząstki. Winogrona oderwać od gałązek. Kapustę posiekać na paseczki grubości 1mm. Szczypiorek drobno pokroić. Przygotować sos. Rozetrzeć sól i pieprz z sokiem cytrynowym. Dodać oliwę, wymieszać. W dużej misce wymieszać dokładnie sos z owocami, kapustą i szczypiorkiem. Przed podaniem przełożyć do salaterki i posypać prażonymi ziarnami słonecznika.
Sałatka z przepiórczymi jajkami:
- 5 przepiórczych jajek
- kilka liści sałaty (zwyczajna, lodowa, pekińska)
- papryczka chilii
- żółte pomidory
- zielona papryka
- sól, pieprz, czubryca zielona
- 1 cytryna
Sałatę umyć, osączyć, porwać na kawałki. Ugotowane jajka przekroić na pół, papryczkę chili pokroić w krążki, wyjąć nasionka. Pomidory umyć, pokroić na plasterki. Paprykę zieloną umyć i pokroić w paseczki. Wymieszać wszystkie składniki sałatki, doprawić do smaku, skropić sokiem z cytryny, wymieszać. Można dodać łyżeczkę oliwy z oliwek.
Sałata z jajkami w płatkach migdałowych:
- 3 jajka na twardo, 200g jogurtu naturalnego,
- 2 serca rzymskiej sałaty, 3 marchwie, pęczek rzodkiewki,
- 150g mrożonego groszku, 2 łyżki płatków migdałowych,
- sól, czarny pieprz, czubryca, listki bazylii – świeże,
- 2-3 łyżki soku z cytryny, po łyżce posiekanego szczypiorku, koperku, natki, trybuli.
Przygotowanie: jajka pokroić na cząstki (ósemki), liście sałaty porwać na kawałki, rzodkiewki w cienkie kroimy w cienkie plasterki, marchew pokroić obieraczką do warzyw wzdłuż na cienkie paski, groszek wsypać do wrzątku i zblanszować. Jogurt wymieszać z przyprawami, ziołami, zieleniną, sokiem z cytryny, dodać listki bazylii drobno posiekane, Rzodkiewkę wymieszać z marchewką i groszkiem, wyłożyć na liście sałaty, dodać cząstki jaj, polać sosem i posypać płatkami migdałowymi.
Sałatka szpinakowa z cykorią:
(dodatkiem kopru włoskiego i chrzanu)
- 1 mała cykoria radicchio, 2 garście świeżego szpinaku, koper włoski (fenkuł)
- sok z jednej cytryny, czerwona cebula, czerwony grejpfrut
- łyżeczka tartego chrzanu (świeżego lub ze słoiczka)
- sól, czarny pieprz, cukier trzcinowy, 4 łyżeczki ziarenek słonecznika.
Przygotowanie: cykorię podzielić na liście, szpinak umyć, fenkuła – bulwę pokroić w cienkie plastry, skropić sokiem z cytryny, cebulę pokroić w cienkie krążki, grejpfruta obrać, pozbawić białych błonek. Przygotowane warzywa i owoce wymieszać, odrobinę soku z grejpfruta wymieszać z chrzanem, sos doprawić do smaku przyprawami i cukrem brązowym, skropić nim sałatkę, ozdobić przygotowanymi różyczkami z rzodkiewek, posypać uprażonymi ziarenkami słonecznika.
Seler zapiekany z orzechami:
- 2 selery korzeniowe, 200g białego sera chudego, 4 łyżki jogurtu naturalnego,
- cebula, 3 jajka, łyżka oliwek, łyżka natki pietruszki, 50g włoskich orzechów.
Sos: 1 łyżka oliwy, 1 łyżeczka musztardy, ½ łyżeczki pieprzu, sól.
Składniki wymieszać, dolać 2 łyżki ciepłej wody, wymieszać.
Przygotowanie: seler ugotować w osolonym wrzątku, obrać, pokroić w plastry, zalać sosem.. Twaróg przetrzeć przez sito, połączyć z jogurtem. Cebulę obrać i drobno posiekać. Z białek ubić pianę, wymieszać z twarogiem, żółtkami, cebulą i natką pietruszki. Seler ułożyć w żaroodpornym naczyniu, przykryć przygotowana masą, przykryć folią aluminiową, piec minimum 12 minut w temp. 200 st. C. Przed podaniem posypać prażonymi orzechami włoskimi.
Pasztet z warzywami:
- ½ kg wołowiny, ½ kg wieprzowiny chudej
- 1 kajzerka, 2 jajka
- strąk czerwonej papryki, puszka fasolki szparagowej
- pół słoiczka marynowanych cebulek
- sól, pieprz, rozmaryn
- tłuszcz do formy
- ½ szklanki tartej bułki lub otręby
Mięsa ugotować z przyprawami, zemleć, wymieszać z jajkami, dodać namoczoną kajzerkę(odcisnąć), przyprawić. Połączyć z pokrojoną papryką, fasolką i cebulkami. Z masy uformować odpowiedni kształt (np. kształt bochenka chleba), piec ok. 1,5 godziny w temperaturze 190 stopni C.
Sojowy pasztet – palce lizać!!!
- 3 szklanki soi
- curry, gałka muszkatołowa, sól, pieprz
- oliwa z oliwek
- płatki owsiane
Przygotowanie: soję namoczyć na noc.
Wodę z namoczenia odlać – to ważne!
Gotować w dużej ilości wody przez ok. 1 godz. Ugotowaną soję odcedzić, jeszcze ciepłą zemleć. Do masy dodać wodę i płatki owsiane (ilość – by masa łatwo dała się wyrabiać), nie może być zbyt rzadka i zbyt gęsta.
Otrzymaną masę doprawić gałką muszkatołową, curry (można również dodać czosnek, majeranek, czubrycę zielonką, podsmażoną cebulkę). Pasztet piec ok. 1 godz. Podawać z ogórkiem kiszonym, sałatą lub surówką z kiszonej kapusty.
Świąteczny pasztet drobiowy:
– kilka suszonych borowików
– 80 dag piersi kurczaka
- łyżka oliwy z oliwek, sól, pieprz, czubryca zielona
- 4 plasterki wędzonki
- 20 dag wątróbki drobiowej
- 8 łyżek jogurtu naturalnego
- sok z cytryny, 3 łyżeczki żelatyny
- 120 ml wytrawnego sherry
Przygotowanie: grzyby zalać 100ml gorącej wody i pozostawić na 15 min. ¾ piersi kurczaka podsmażyć na oliwie (4 minuty, resztę mięsa odstawić). Oprószyć solą i pieprzem, czubrycą, owinąć wędzonką. Cebulę posiekać, zeszklić, dodać wątróbkę i grzyby, smażyć 3 min. Resztę mięsa zmiksować, dodać wątróbkę i jogurt naturalny, przyprawić solą, pieprzem i sokiem z cytryny. Masą napełnić natłuszczoną formę, pośrodku ułożyć podsmażone piersi kurczaka, przykryć podziurawioną folią aluminiową.
Piec 50 min. w temp. 200 stopni C. Odlać nadmiar tłuszczu, pasztet wystudzić w formie. Podgrzać sherry z wodą, w której moczyły się grzyby. Dodać namoczoną żelatynę, rozpuścić. Galaretą polać pasztet, udekorować gotowaną marchewką, natką pietruszki.
– jedna porcja – ok. 230kcal
Pasztet serowy z orzechami i morelami:
- 400g twarożku homogenizowanego
- 8 łyżek mleka
- sól, biały pieprz, ½ pęczka tymianku, lub zioła
- 150g suszonych moreli
- 80g orzechów włoskich (niepełna torebka)
- 300g żółtego sera light (prymus light – 20% tłuszczu, w cienkich plastrach)
- 2 kromki pumpernikla
- 2 łyżeczki masła
Przygotowanie: twarożek utrzeć z mlekiem, przyprawić do smaku solą i pieprzem. Dodać posiekany tymianek i orzechy oraz pokrojone w kostkę morele.
Formę na pasztet wyłożyć folią aluminiową, wyścielić ją kilkoma plasterkami żółtego sera w ten sposób, aby zachodziły jeden na drugi i tworzyły brzeg wysoki na 2 cm.
Na żółtym serze rozłożyć połowę masy z twarożku, znowu przykryć kilkoma plasterkami sera i ponownie uformować brzeg wysoki na 2 cm. Włożyć resztę masy, przykryć pozostałymi plasterkami sera. Pumpernikiel posmarować masłem, ułoży na ostatniej warstwie żółtego sera i lekko docisnąć (po wyjęciu pumpernikiel będzie stanowił spód pasztetu). Pasztet przykryć folią, wstawić do lodówki na 3-4 godziny. Następnie wyjąć i usunąć folię. Można podawać na sałacie i udekorować morelami lub brzoskwiniami z puszki oraz tymiankiem.
– jedna porcja ok. 240 kcal
Pasztet jajeczny:
- 8 jajek ugotowanych na twardo, jajko surowe, 100g jogurtu naturalnego,
- ½ szklanki bułki tartej lub otrąb, 3 łyżki groszku z puszki lub gotowanego z mrożonki.
- po ½ pęczka pietruszki natki, szczypiorku, koperku,
- 2 łyżki startego sera (np. edamskiego), sól, pieprz, tłuszcz i bułka tarta do blachy.
Przygotowanie: jajka obrać i posiekać (grubo), zieleninę posiekać, masę jajeczną wymieszać z bułką tartą, jogurtem, surowym żółtkiem, koperkiem, natką, szczypiorkiem oraz groszkiem. Przyprawić solą i pieprzem. Białko ubić ze szczyptą soli na sztywna pianę i porcjami delikatnie połączyć z masą.
Formę keksówkę (długości 22cm) natłuścić i wysypać tartą bułka. Włożyć masę jajeczną, wyrównać powierzchnię, oprószyć tartą bułką, utartym żółtym serem, zapiekać około 30 minut w temperaturze 180 stopniC.
Miodowy indyk:
– 1 ½ kg piersi z indyka
- 2 łyżki miodu lub syropu klonowego
- marynata do mięs (zioła, oliwa czosnek), sól
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 pomarańcza, łyżka kaparów, 10 zielonych oliwek
- zielenina do posypania – dekoracja
Przygotowanie: marynatę wymieszać z miodem, oliwą i solą, natrzeć mięso, wstawić na noc do lodówki. Ułożyć w brytfannie, piec około 80 minut w 180 stopniach C.
Ostudzić, pokroić na plastry, przełożyć plastrami pomarańczy. Posypać kaparami, oliwkami i zieleniną.
Schab pieczony ze śliwkami i morelami:
- 1 kg schabu bez kości
- 50g suszonych śliwek bez pestek, 50g moreli suszonych
- ząbek czosnku, majeranek, sól, pieprz
- 100ml czerwonego wina
- 2 łyżeczki oliwy z oliwek
Przygotowanie: śliwki zalać winem, odstawić na godzinę. Schab natrzeć solą, pieprzem, rozgniecionym czosnkiem i majerankiem, odstawić na godzinę. Ostrym nożem nakłuwać mięso, w powstałe otwory powkładać odsączone z wina śliwki i morele. Na oliwie zrumienić mięso ze wszystkich stron i przełożyć je do naczynia żaroodpornego. Podlać 2-3 łyżkami wody. Piec 1 godzinę w temperaturze 180 stopni C, pod przykryciem. Co jakiś czas podlewać sosem powstającym podczas pieczenia. Mięso podać na ciepło lub zimno pokrojone w plasterki. Udekorować liśćmi sałaty i żurawiną.
Zrazy ze strusia:
600g udźca strusia, litr bulionu warzywnego, 100ml czerwonego wina wytrawnego, włoszczyzna, liść laurowy, ziele angielskie, sół, pieprz.
Farsz:100g ugotowanych borowików, ½ cebuli pokrojonej w kostkę, 40ml koniaku, ząbek czosnku, kilka gałązek tymianku, 1 jajko na twardo, natka pietruszki, oliwa z oliwek do podsmażenia, sól, pieprz.
Dodatki: 300g młodej marchwi, 100g kaszy mazurskiej, szafran, sól, czubryca zielona.
Przygotowanie: zeszklić cebulkę na oliwie, dodać cienko pokrojone borowiki, dodać przyprawy i koniak, chwile dusić, zostawić do wystygnięcia. Zimną cebulę z grzybami połączyć z posiekanym jajkiem i pietruszką.
Mięso pokroić w poprzek włókien na plastry grubości 1 cm, rozbić tłuczkiem, oprószyć solą i pieprzem, na każdym położyć porcję farszu, zwinąć ciasno w rulon, obwiązać nitką i zrumienić na patelni na złoto, przełożyć do rondelka, wlać bulion i wino, włożyć pokrojoną włoszczyznę i przyprawy. Gotować do miękkości, gotowy sos zmiksować z kawałkami włoszczyzny. Zrazy podawać z kaszą mazurską ugotowaną z dodatkiem szafranu i gotowana młodą marchewką polaną sosem.
Indyk nadziewany ananasami i pomidorami:
- 1 kg piersi indyczej
- 2 łyżki konfitury morelowej
- 1 puszka ananasów
- sól, pieprz, curry
- 200g twarożku
- jogurt naturalny – 150 – 200g
- 60g mielonych orzechów włoskich
- 5 pomidorów
- ½ pora, 1 jabłko, sok z cytryny
- 1 łyżka musztardy, 2 łyżki płynnego miodu
Przygotowanie: mięso natrzeć solą i pieprzem, piec 80 min. w temp. 200 stopni C. Na 10 min. przed końcem pieczenia posmarować podgrzaną konfiturą morelową. Ananasy osączyć, sok zachować. Serek utrzeć z jogurtem i mielonymi orzechami włoskimi. Szprycką wycisnąć na krążki ananasów, ozdobić połówkami orzechów. Por pokroić w paseczki, zblanszować. Jabłko pokroić na kawałki, skropić sokiem z cytryny. Pomidory wydrążyć. Miód utrzeć z musztardą, 3 łyżkami syropu z ananasów i resztą jogurtu, przyprawić solą, pieprzem i curry.
Wymieszać z jabłkami i porami, przełożyć do pomidorów. Upieczone mięso pokroić w plastry, podawać z ananasami i pomidorami.
Sosy do mięs, pasztetów i jaj:
Cumberland
- ½ szklanki galaretki porzeczkowej, utrzeć z 3 łyżkami ostrej musztardy, szczyptą cukru i soli, wlać ½ szklanki czerwonego wytrawnego wina i odcedzony sok wyciśnięty z 2 pomarańczy, dokładnie wymieszać, przyprawić do smaku. Udekorować startą skórka pomarańczową.
Sos kaparowy
- szklanka jogurtu naturalnego śródziemnomorskiego lub bałkańskiego w wersji light, dodać 1 łyżeczkę musztardy, łyżeczkę soku z cytryny,
- 3 łyżki kaparów, 2 łyżeczki płatków migdałowych, doprawić czubrycą zieloną, solą, grubo zmielonym czarnym pieprzem, ozdobić kaparami.
Sos ziołowy
- 4 jajka ugotować na twardo, wyjąć żółtka, przetrzeć przez sito i utrzeć z 2 łyżeczkami soku z cytryny, dodać łyżeczkę chrzanu, szczyptę cukru,
- dodać szklankę jogurtu naturalnego, dokładnie wymiesza, doprawić do smaku. Białka jaj posiekać, 2 łyżki rzeżuchy posiekać, ½ pęczka kopru i szczypiorku posiekać.
- zioła i posiekane białka dodać do sosu, wymieszać, przyprawić do smaku, sos schłodzić.
Sos tatarski
- 2 jajka ugotowane na twardo posiekać, 2 korniszony i 4 łyżki różnych pikli (grzybów, małych kolb kukurydzy, cebulek) drobno posiekać.
- po ½ pęczka estragonu i koperku posiekać,
- szklankę jogurtu śródziemnomorskiego lub bałkańskiego (wersja light) lekko ubić trzepaczką, dodać jajka, zioła, przyprawy, pikle.
Sos chrzanowy:
- duże kwaskowate jabłko zetrzeć na tarce, skropić sokiem z cytryny,
- szklankę jogurtu naturalnego śródziemnomorskiego lub bałkańskiego (light)
Ubić ze szczyptą cukru, dodać 2 łyżki twarożku chrzanowego, wymieszą, przyprawić solą, pieprzem i czubrycą. Dodać 3 łyżki chrzanu i jabłko, wymieszać, ewentualnie jeszcze przyprawić, udekorować jabłkiem.
Sos jogurtowy:
- 2 szklanki jogurtu naturalnego, mały świeży ogórek, 3 ząbki czosnku, 2 łyżki oliwy z oliwek, przyprawy i zioła, pęczek koperku, czubryca zielona.
- Przygotowanie: ogórek zetrzeć na tarce o dużych oczkach, posolić dodać czubrycę zieloną, czosnek obrać i wycisnąć, koperek posiekać. Do salaterki wlać jogurt, lekko odciśnięty ogórek, czosnek i koper, wymieszać, przyprawić ziołami do smaku.
Sos winegret z cebulką:
- 2 łyżki octu winnego, 2 łyżki oliwy z oliwek, 2 łyżki wody przegotowanej.
- sól, pieprz, cebula, czosnek – ząbek, łyżeczka sosu sojowego.
- przygotowanie: cebulę drobno posiekać, ocet winny rozetrzeć ze szczyptą soli, wlać oliwę, dodać cebulę i sos sojowy. Przyprawić do smaku.
Maria Fall-Ławryniuk
dietetyk i terapeuta ruchowy
Centrum Sylwetka Sopot
www.twojasylwetka.pl